Kształtuj u swego dziecka dobre samopoczucie.
Oto 10 zasad właściwego postępowania:
1. Nie porównuj wyników Twego dziecka z innymi
Wiele dzieci w porównaniu z twoją pociechą ma lepsze, ale niejednokrotnie i gorsze wyniki w nauce, sporcie czy każdej innej dziedzinie.
Przekonaj swoje dziecko, że jego wysiłki i starania są przedmiotem Twojej dumy.
2. Chwal wysiłek, a nie wynik
Uświadamiaj swojemu dziecku, że nie zawsze musi być pierwsze. Tłumacz, że porażka może być czasem sama w sobie dobra i mobilizująca. Zaznacz, że najważniejsze, że syn czy córka starali się, włożyli w to wysiłek i dobre chęci.
3. Pomóż swemu dziecku stawiać sobie realne zadania
Jeśli samo dziecko lub rodzice oczekują od niego zbyt wiele, porażka staje się miażdżącym ciosem.
4. Udzielaj dziecku mnóstwo pochwał.
Zwracaj uwagę na osiągnięcia dziecka, nawet bardzo drobne i często go chwal. Jeśli podkreślasz pozytywne strony zachowania dziecka, będzie ono się zachowywać tak jak będziesz sobie tego życzyć. Twoje pochwały pomogą Twemu dziecku mieć dobre samopoczucie.
5. Często przytulaj dziecko i zaznaczaj, że jest wyjątkowe i dla Ciebie najwspanialsze.
6. Zawsze krytykuj jedynie działanie dziecka, a nie samo dziecko
Bezmyślny komentarz może nieść same minusy dla dziecka. Dziecko traktuje słowa dorosłych jako przepis czy prawo. Rodzice powinni starannie dobierać słowa, gdy krytykują postępowanie pociechy, np.:
7. Informuj o swoich odczuciach i panuj nad swymi negatywnymi emocjami
Najbardziej konstruktywną metodą dzielenia się z innymi ludźmi w określonych sytuacjach swoimi negatywnymi emocjami jest informowanie ich o tym. Dziecko nie czuje wtedy, że jest atakowane, np.:
8. Powierz swojemu dziecku konkretne zadania
Dzieci, które mają w domu wyznaczone konkretne obowiązki wiedzą, że robią coś ważnego. Uczą się w ten sposób czuć przydatnymi i ważnymi członkami rodziny. Dobre wykonywanie tych zadań wytwarza również poczucie bycia niezbędnym w rodzinie, a także sensu osiągnięć.
9. Okazuj swemu dziecku, że je kochasz
Przytulaj i całuj swoje dziecko- pozwoli mu to myśleć o sobie dobrze. Dziecko nigdy nie jest za duże na to, żeby mówić mu, że jest kochane.
10. Nigdy nie obwiniaj dziecka za własne niepowodzenia.